Vestavěné skříně se přizpůsobí každému prostoru. To je jejich hlavní výhodou oproti sériově vyráběným skříním. Vestavěná skříň se nejprve přesně zaměří a pak teprve vyrábí. Máte tedy možnost přizpůsobit vlastním potřebám uspořádání skříně, její povrchovou úpravu a design. I přes tuto obrovskou variabilitu ale existují některá omezení.

Šířka skříně
Šířka vestavěné skříně (nebo také délka) je omezena délkou kolejnice, která je 600 cm. U delších skříní je potřeba skříň napojit dalším bokem.

Výška skříně
Výška vestavěné skříně je omezena délkou desky 280 cm, ze které se vyrábí korpus skříně. To Vás asi nebude trápit v panelákovém bytě. Ve starší zástavbě, kde je větší výška stropů, je možné boky nastavit na lamely, nebo využít nástavec na skříň. Výška dveří je omezena délkou výplně. U  lamina je možné mít dveře 280 cm dlouhé, u zrcadel a lacobelů 260 cm. U delších dveří je třeba výplň rozdělit dělící lištou. Výplň dveří je z lamina tloušťky 10 mm. V případě některých méně dostupných dekorů lamina, mohou být i silnější. Pak se výplň musí zafrézovat. Zrcadlové výplně se dělají ze zrcadel síly 4 mm opatřených zezadu bezpečnostní fólií proti vysypání, stejně jako u barevných skel – lacobelů. Dveře jsou po stranách opatřeny dorazovými kartáčky. Šířka dveří u hliníkových rámů může být až 130 cm.

Hloubka skříně
Hloubka vestavěné skříně s posuvnými dveřmi je optimálně 65 cm. 10 cm zabere posuvný systém dveří. U menší hloubky hrozí, že se širší kabáty budou třít o dveře. Někdy je však hloubka skříně omezena zárubněmi, nebo výklenkem. Vestavěnou skříň je možné nainstalovat i do takových prostorů, ale na pověšení kabátů musíte použít výsuvnou šatní tyč. Menší hloubka je možná u vestavěných skříní s otvíranými dveřmi, kde pantové dveře zabírají pouze 2 cm a tak celková hloubka může být jen 52 cm, při zachování plné funkčnosti šatních tyčí.


Prostor na věšení košil a krátkých věcí
Umisťuje se do výšky 100 cm. Takže máte-li stropní polici ve výšce 200 cm, mužete dát i dvě tyče nad sebe. Na dlouhé kabáty by měl být prostor 160 cm.

Drátěné koše
Drátěné koše se dělají standardně v šířce 40, nebo 50 cm a výšce 8 nebo 18 cm. Proto se jim musí přizpůsobit šířka prostoru.

Délka polic
Délka polic by neměla přesáhnout 100 cm jinak se Vám budou police prohýbat. U širších polic je možné police podepřít svlakem.

Šířka zásuvek
Šířka zásuvek je libovolná. V zásadě mohou být stejně široké jako police, tedy do 100 cm.

Záda vestavěné skříně
Záda se dělají z barevného sololaku, nebo desky HDF v dřevedekoru. Síla těchto zad je pouze 3 mm, takže se ke zdi připevňují pouze roháčky, kterými se vestavěná skříň kotví do zdi. Máte-li však kvalitní povrch stěn natřených neotíravými barvami, nejsou záda nutná.

Na boky, stojky, police a lišty používáme lamino síly 18 mm olepené 2mm hranou ABS. To zajišťuje dostatečnou pevnost a dlouhou životnost vestavěné skříně.

Celá skříň se po dokončení akryluje přetíratelným bílým akrylem, čímž se dorovnají a začistí případné přechody mezi zdí a skříní.

184008